Mobilné telefóny
Stručný popis výhod inteligentných telefónov z pohľadu používateľa so zdravotným postihnutím
Mobilný telefón možno v súčasnosti považovať za veľmi univerzálnu pomôcku, vhodnú pre používateľov s rôznymi postihnutiami.
Inteligentné telefóny s operačnými systémami (končiaci symbian, v súčasnosti veľmi populárny IOS od spoločnosti Apple a Android od Googlu) ponúkajú okrem telefonovania aj funkcionalitu, ktorá môže uľahčiť život nevidiacim, ale aj inak postihnutým používateľom.
Užitočné funkcie
Funkcionalitu inteligentných mobilných telefónov možno rozširovať množstvom aplikácií.
Pre nevidiacich používateľov by mohli byť užitočné funkcie ako GPS (pre operačný systém symbian existuje špeciálna aplikácia pre nevidiacich), možnosť používať telefón v kombinácii s externou (alebo vstavanou qwerty) klávesnicou ako núdzové zariadenie na písanie poznámok, v telefónoch možno aj čítať knihy, počúvať zvukové nahrávky, vyrábať relatívne kvalitné zvukové záznamy, ...
Používatelia s postihnutiami súvisiacimi s jemnou motorikou by, napríklad, na telefónoch s androidom mohli oceniť možnosť ovládať telefón hlasom, dokonca diktovať texty v slovenčine. Rozpoznávanie reči v Androide je na solídnej úrovni, možno ním diktovať emaily, vyhľadávať na internete, vlastne vypĺňať akékoľvek editačné políčko v aplikáciách.
Čítače obrazovky
Pre všetky tri vyššie uvedené platformy v súčasnosti existujú čítače obrazovky na solídnej úrovni, vďaka čomu môžu moderné mobilné telefóny využívať aj nevidiaci používatelia.
Symbian
Je operačný systém, ktorého vývoj je pravdepodobne na konci. V súčasnosti ešte možno zakúpiť telefóny vybavené symbianom, dá sa však predpokladať, že ich vymiznutie z trhu je otázkou krátkeho času.
Pre tento operačný systém v súčasnosti existujú 2 komerčné a jeden voľne šíriteľný čítač obrazovky:
- Program MobileSpeak vyvíjaný spoločnosťou Code Factory a na Slovensku distribuovaný spoločnosťou Tyflocomp je u nás v súčasnosti najpoužívanejší čítač obrazovky.
- Podobnú funkcionalitu ponúka používateľovi program Talks and Zooms od spoločnosti Nuance Communications, ktorý na slovensku distribuuje spoločnosť Opora.
- Nokia Screen Reader je voľne šíriteľný čítač obrazovky od spoločnosti Nokia. Ide o zjednodušenú verziu vyššie spomínaného programu MobileSpeak. Čítač v súčasnosti podporuje len 5 modelov telefónov a nie je v slovenčine.
Google Android
Ide o operačný systém, na ktorom v súčasnosti beží množstvo mobilných telefónov a tabletov od rôznych spoločností. Jeho najnovšia verzia (pri výbere telefónu je potrebné vyberať taký, pre ktorý existuje operačný systém v najnovšej verzii, v súčasnosti 4.1) je solídne prepracovaná aj po stránke prístupnosti.
Všetky zariadenia prevádzkované na tomto operačnom systéme sú dotykové, čo by mohla byť nevýhoda pre niektorých nevidiacich používateľov. Práca s dotykovým ovládaním je bezpochyby zdĺhavejšia ako s klávesnicou, na ktorú sme boli zvyknutí pri starších telefónoch so symbianom, zdá sa však, že už čoskoro nebudeme mať na výber.
Niektoré mobilné telefóny sú vybavené vysúvacou qwerty klávesnicou, čo možno pri výbere vhodného zariadenia takisto zohľadniť. Treba však zobrať do úvahy, že klávesy na klávesnici sú maličké, čo môže robiť problém používateľom s hrubšími prstami.
Súčasťou operačného systému Android je čítač obrazovky Talkback. Čítač je voľne šíriteľný a celkom dobre použiteľný. Jeho nevýhodou je neexistujúca dokumentácia. Pripájam preto niekoľko stránok, ktoré sa čítaču venujú:
- Android Accessibility: Stránka v angličtine, popisujúca základy práce s Androidom
- Eyes Free blog: Blog používateľa Androidu na rôznych zariadeniach,
- Český blog o používaní Androidu
Apple IOS
Beží na mobilných telefónoch spoločnosti Apple (iphones). Po stránke prístupnosti veľmi prepracovaný operačný systém.
Iphone je kompletne dotykový, nedisponuje vstavanou qwerty klávesnicou. Externú klávesnicu je však možné pripojiť cez bluetooth.
Viac informácií možno nájsť tu: